• Igor Pauer

Zaznamenán pohyb 616,2 BTC na velmi starém účtu


Nenadálý pohyb prostředků uložených na některých z velmi starých adres, způsobí v komunitě vždy velký rozruch.


Může se jednat o doopravdy dlouhodobého „hodlera „, případně si někdo konečně vzpomněl na heslo k peněžence nebo našel starý disk/počítač. V některých případech může jít i o hackerský útok, týká se to hlavně starších verzí seedu, případně k prolomení zabezpečení privátních klíčů pomocí technik, které v dané době nebyli známé.


Tato výjimečná událost proběhla během víkendu. Na adrese z roku 2012 došlo k pohybu celkem 616,2 BTC v souhrnné hodnotě přes 29.800.000$.


Jedná se o adresu: 1BamMXZBPLMwBT3UdyAAKy3ctGDbXNKoXk

Detaily adresy v Exploreru: https://www.blockchain.com/btc/address/1BamMXZBPLMwBT3UdyAAKy3ctGDbXNKoXk

můžeme zde vidět vklad z 10.12.2012, následovaný dlouhou sérií více než 20 dust útoků a výběr z 19.9.2021.


Většina BTC z adres z takto dávné doby je považována za ztracené, protože účtů bez jakýchkoliv pohybů za tak dlouhé období je doopravdy velmi málo.


Zároveň platí, že když by došlo k pohybu na některém z velmi starých účtů, u kterých je předpokládaným vlastníkem Satoshi Nakamoto, způsobilo by to zřejmě paniku a pokles BTC. Odhaduje se, že Nakamoto vlastní okolo 1 miliónů BTC a v případě pohybu na jeho účtech, připadají jako nejpravděpodobnější možnosti, že buď se pokusí část BTC prodat anebo se jedná o úspěšný hack, v každém případě jsou obě situace pro kryptoměnový trh potencionální katastrofa.


Pro představu o jak starý kryptoměnový účet se v kryptoměnovém světě jedná, uvedeme příklad. Když bychom rok 2008 (WP Bitcoinu) přirovnali k roku 0 našeho letopočtu, tak by tento účet pocházel přibližně z roku 621 našeho letopočtu, a to už je pořádně stará historie 😊