• Igor Pauer

Zajímavosti - Hack burzy Coincheck (ukradeno $1,000,000,000 - v ATH hodnotě)

26. ledna 2018 japonská burza Coincheck oznámila na svém blogu omezení vkladů a výběrů altcoinu NEM. Následně Coincheck uspořádal tiskovou konferenci, kde Coincheck CEO & President Wakata Koichi Yoshihiro a COO Yusuke Otsuka oznámili, že burza se stala obětí úspěšného hackerského útoku, při kterém útočníci ukradli 500,000,000 altcoinů NEM, v tehdejší hodnotě více než $500,000,000. Aktuální hodnotou se jednalo o největší hack v historii (hack burzy Mt. Gox byl v aktuální hodnotě $460,000,000).


Ukradnuté NEM byli převedené na 19 adres a předpokládalo se, že stopy vedou

k ruským anebo severokorejským hackerům. Bližším prošetřováním se ukázalo,

že burza hrubým způsobem zanedbala doporučené bezpečností protokoly

(multisig smart kontrakty) a hacknutí proběhlo přes virus v počítači zaměstnance. Burza oznámila, že plně odškodní všech 260,000 držitelů, co se střetlo s pozitivní reakcí komunity. Následně developeři NEM označili ukradené tokeny (flag), aby zamezili jejich prodeji na burzách. Po několika měsících však NEM komunita oznámila ukončení hledání ukradených tokenů (předpokládá se, že hackeři mezitím dokázali tokeny zlikvidnit na dark webu).

Navzdory hacku byla burza Coincheck schopna fungovat dále. Získala licenci FSA (japonsky regulátor) a v dubnu 2018 byla akvírovaná finanční skupinou Monex Group. V současnosti je burza plně funkční.