• Igor Pauer

Zajímavé fakty o blockchainu

Pokud se trochu více zajímáte o kryptoměny (jako je například Bitcoin), nepochybně jste se setkali s pojmem “blockchain“. Blockchain je technologie, která umožňuje fungování kryptoměn a z IT hlediska je vlastně zjednodušeně decentralizovanou databází (resp. v případě kryptoměn primárně decentralizovanou účetní knihou – DLT (=decentralized/distributed ledger technology)). Blockchain tedy zjednodušeně uchovává všechny transakce, které se kdy v Bitcoinové síti událi. Z praktického hlediska se skládá z velkého množství počítačů (tzv. nódů), kde se nacházejí identické kopie blockchainu.

Velikost Bitcoinového blockchainu poprvé překročila 1 GB v únoru 2012 a v současné době je to kolem 340 GB. Pro zajímavost ještě začátkem roku 2010 byla kolem 0,01 GB.


Původně se blockchain nejmenoval blockchain, ale jeho tvůrce, Satoshi Nakamoto, o něm mluvili jako o “proof-of-work (PoW) chainu“. Výraz blockchain poprvé použili diskutující na fóru BitcoinTalk, kde diskutovali o tom, kolik času zabere stáhnutí všech Bitcoinových transakcí, které nakonec nazvali “blockchainem“.


V současné době aktivně využívá technologii blockchainu jen 0.71% světové populace (65 mil. lidí).

Největší světové banky investují víc než 50 mld $ do vybudování clearingového systému vypořádání digitální hotovosti založeného na blockchainu.