• Igor Pauer

Úspěšný 51% útok na Bitcoin SVAnalýzou blockchainového řetězce Bitcoin SV (BSV) bylo zjištěno, že k 04.08.2021 proběhl úspěšný 51% útok na BSV.


V současné době (04.08.) existují simultánně 3 verze BSV bockchainu a minimálně 14 bloků bylo reorganizovaných. Útok trval více než 3 hodiny a všechny burzy, které v tomto časovém okně přijali vklady v BSV můžou mít problémy s tzv. double spendom (dvojitá útrata toho samého coinu, která je samotnou podstatou 51 % útoku).


Bitcoinová Asociace, která je správcem projektu BSV, už avizovala upozornění těžařům na vyloučení podvodných řetězců.


Bitcoin SV vznikl jako hard-fork blockchainu Bitcoin Cash (který vznikl jako hard fork Bitcoinu) a jeho vznik vedl k známé "hash war" v roku 2018.


Při hard forku došlo kromě vzniku BSV i ke vzniku konkurenčního Bitcoin ABC, který "hash war" vyhrál a získal tak právo pokračovat v používaní nazvu Bitcoin Cash. Za projektem Bitcoin SV (SV znamená "Satoshi Vision") stoji kontroverzní Craig S. Wright, který o sobě prohlašuje, že je vynálezcem Bitcoinu (Satoshi Nakamoto), i přesto, že toto tvrzení nikdy nebyl schopný dokázat.


Je nutné dodat, ze úspěšný 51% útok byl možný jen díky nemalé investici do nákupu potřebné hash power (těžebního výkonu) a současně díky nízké celkové hash power sítě BSV. V jiných blockchainech (např. BTC) je 51 % útok řádově náročnější na zdroje a tím pádem mnoho (opravdu MNOHO) krát méně pravděpodobný.