• Igor Pauer

Únos a krádež přístupových kódu mladík přežil s neuvěřitelným štěstím27. září došlo v ruské enklávě Kaliningrad k přepadení mladého nadšence do kryptoměn. Útočníci ho za bílého dne vyvlekli z auta, zavázali mu oči a unesli ho na 24 hodin na neznáme místo, kde ho donutili vydat přístupové kódy k účtu na centralizované burze Binance, kde měl uložené kryptoměny v hodnotě 523 000$.


Tento mladý muž v roce 2017 prodal byt za 80 000$ a všechny utržené prostředky investoval do kryptoměn.


Po převedení všech kryptoměn z burzy Binance útočníci mladíka zavezli do lesa, kde ho hodlali zabít. Škrtili jej a v domnění, že je mrtvý, ho tam nechali a odešli. Mladému muži se však podařilo s neuvěřitelným štěstím přežít a dostat se do nejbližší vesnice, kde mu poskytli první pomoc a přivolali policii.


V současné době se s pomocí krypto komunity snaží kontaktovat CEO Binance Changpeng Zhaa, aby se pokusil převod kryptoměn zmrazit.


V souvislosti s tímto přepadením mainstreamová média upozorňují, že by mladí lidé neměli prezentovat svoje nabyté bohatství veřejně na sociálních sítích.


Z informovaných zdrojů v rámci komunity, to však zatím vypadá, že v tomto konkrétním případě byl příčinnou informací o identitě oběti, spíše únik dat z databáze výrobce hardwarových peněženek anebo únik dat i KYC procesu burzy Binance.


Dlouhodobě nejen v kontextu s touto kauzou, doporučujeme při manipulaci s kryptoměnami opatrnost a diskrétnost a upozorňujeme na potřebu pokročilé znalosti fungování uchovávání kryptoměn tak, abyste o ně nepřišli. Apelujeme na osobní zodpovědnost vůči svým financím a doporučujeme se před nákupem kryptoměn poradit s odborníkem o způsobu nákupu, a hlavně jejich bezpečné úschovy.