• Štefan Veselovský

Štefanův výhled na 26. týden

Vážení čtenáři, tento týden začnu potěšující zprávou. Jak jsem již naznačoval ,v EDF velice intenzivně pracuje na spuštění nového produktu. Již jsme ve fázi testování a jsem přesvědčen, že než skončí prázdniny, budete moci velice snadno ukládat své finance a zhodnocovat je. Snad mne kolegové nebudou hodně plísnit, když naznačím, že v názvu produktu bude...EDF 😊.


Světové akciové trhy se stále vezou na optimistické vlně růstu, i přes řadu negativních ekonomických dopadů v návaznosti na COVID – 19. Na Wall Street se přepisuje historie, když u příkladu indexu S&P 500 došlo v prvním pololetí hned 34 x k přepisu nových maxim. Bojím se ovšem, že na straně investorů je vše motivováno ne euforií z růstu, ale skutečnou ztrátou hodnoty peněz a snahou to dohánět v akciích, ale i dalších aktivech, kdy především na nemovitostech je to znát velmi výrazně.


Uvolněná měnová politika centrálních bank, které tisknou peníze jak na běžícím páse, toto dění výrazně podporuje (nějak mi v tom zapadá ta skutečná hodnota aktiv, ta hlavní myšlenka “věci”, kterou chcete obchodovat, či s ní platit). Například při primárních emisích se opět trhají rekordy, vždyť jen na Nasdaq si přišlo pro prostředky necelých 400 společností v celkovém objemu 103 mld. USD! Navíc jsme měli možnost zažít na vlastní oči zatím největší přímý listing v hodnotě 65 mld.USD, společnosti, před kterou se křižují všichni finančníci “starého světa”, krypto směnárny COINBASE. To, že společnost, obchodující s kryptoměnami, si troufne vlítnou na burzu a říct si o peníze investorů, to nečekal žádný z kryptoskeptiků. A to, že to bude dokonce tak v rekordní sumě, snad vůbec nikdo, mimo pár zasvěcených. No, ukazuje se, že blockchain a jeho technologické využití je zřejmě opravdu budoucností a že i přes maximální snahu zavádění restrikcí a centralizace kryptoměn, budou tyto stále více populární. Jsem přesvědčen, že Brian Armstrong a Fred Ehrsam, společně pak s investory (Union Square Ventures vedený Fredem Wilsonem, a pak Andereessen Horowitz, Union Aquare Ventures a Ribbit Capital) se musí tetelit blahem.


Jak jsem již psal minulý týden, jsem přesvědčen, že roztáčející se kolo inflace donutí centrální banky konat. I když budou mít těžká dilemata při vyvažování ekonomických vývojů vůči nákladům financování deficitů státních rozpočtů, přikláním se, že můžeme očekávat růsty úrokových sazeb. A pak je nasnadě, že většina investorů v dané chvíli začne přemýšlet nad přehodnocením uložených aktiv.


V Číně skončily oslavy sto let komunistické republiky. A ihned začaly padat ceny akcií. Uvádí se, že hlavním důvodem je připravované nastavení přísnější měnové politiky a samozřejmě také poměrně tvrdý tón Si Ťin-pchinga vůči západu. Financial Times proběhla zpráva, že akcionáři Alibaby (gigantický e-shop ze vším, na co si vzpomenete) dali do zástavy část svého podílu výměnou za značné bankovní úvěry. Tiskové oddělení společnosti sice Financial Times sdělila, že Jack Ma nemá žádné nesplacené úvěry, zajištěné akciemi a Joe Tsai jich pár má, ale díky zvládnutému LTV (úvěr k hodnotě firmy) je vše vlastně v pohodě. Že by si finančníci z UBS, Credit Suisse a Goldman Sachs vymýšleli, to pochybuji, spíš přemýšlím, zda Alibabou notně nezatřásla pokuta ve výši 60 miliard Kč, kterou dostala od čínských úřadů za plamenný projev Jacka Ma na téma finančních regulátorů v Číně. Každopádně bych si řádně rozmyslel nákup, protože v případě čínských byznysmenů nikdy nikdo nevíme, co bude zítra. Takový kamarád českého státu, Jardy Tvrdíka a samotného prezidenta, Jie Ťien-ming by o tom mohl napsat krásný román...pokud tedy ještě žije.


V našem rybníčku překvapil index nákupních manažerů, který údajně rostl nad očekávání. Byl bych opatrný z jásotu, jelikož PMI, hlavně jeho metodika šetření, nezachycuje chybějící výrobní materiál a tlak ceny na vstupu. Každopádně lepší se zájem a firmy nemají nouzi o klienty. Každopádně je to však ukazatel, který se dal předpokládat poté, co se uvolní restrikce. Ekonomika a důvěra v ní se opět nastartovala a firmy dnes mají opačný problém díky výše zmíněného, a to, že nezvládají uspokojit poptávku. A pokračování tohoto vývoje bude velkým rizikem pro vývoj výkonu průmyslu v následujícím období.


ČEZ Distribuce, dle slov její tiskové mluvčí, investuje v letech 2020–25 do zajištění kvalitních a spolehlivých dodávek elektřiny přes 83 miliard korun. Investice začínají postupně měnit podobu distribučního prostředí, kdy sílí potřeba rychlejšího přístupu k informacím. O slovo se hlásí moderní technologie, které pronikají do všech částí rozvodných sítí. Více jak čtvrtina naplánovaných prostředků, tedy přes 23 miliard korun, míří do digitálních technologií. Velmi zajímavý investiční počin...

Všem přeji krásný den a šťastnou ruku při rozhodování, kam své prostředky správně uložit.