• Štefan Veselovský

Štefanův výhled na 23. týden

Tak, a máme tu 23 týden... blíží se konec školního roku, školáci, ale i učitelé si alespoň v závěru tohoto roku vyzkouší, co je to zase sedět ve třídě. Rodiče si také velmi významně “odpočinou” a můžeme sledovat, alespoň zde v Praze, že jsou již zase zaplněné ulice a ranní zácpy na všech příjezdových cestách do Prahy.

Tím, že se zaměstnanci vrací napříč odvětvími do zaměstnání a roztáčí se kola služeb, výroby a tím i ekonomiky, začíná vyvstávat zaměstnavatelům první vážný problém. Zjišťují, že jim v podstatě chybí zaměstnanci. Podle společnosti Manpower je tato situace nejhorší za poslední dekádu a stále se má ještě zhoršovat. Údajně 65 % českých firem chybí zaměstnanci. Nejvíc v logistice a ve výrobě, pak lidí s technickým vzděláním všech úrovní. Mezi nejhůře obsaditelnými pozicemi jsou jak vysoce kvalifikovaní inženýři, IT specialisté a lékaři, tak i certifikovaní specialisté, jako svářeči, technici, mechanici, řidiči nebo účetní. Takže asi spousta lidí zjistila, že je

v podstatě baví se válet doma... ne, dělám si legraci, samozřejmě je problém daleko větší, chybí na trhu cizinci a agenturní pracovníci. V podstatě nastává u nás model, který jsem měl možnost pozorovat po roce 2008 třeba v Londýně, kdy “domácí” mají zájem o práci, kterou právě dříve pokrývali levní pracovníci z ciziny, ať se již jedná o úklid, či stavebnictví. No uvidíme, jak se s tímhle stavem vyrovná nová vláda po volbách...

Před 4 dny proběhla tiskem nenápadná zpráva, kterou všechna média přejala od agentury Reuters. Členové skupiny nejvyspělejších zemí světa G7 se v sobotu dohodli na zavedení daně ze zisku globálních firem v minimální výši 15 procent. Sláva, chtělo by se zvolat, vždyť jen EU by tím mohla získat ročně cca 1,3 bilionu Kč!! Otázkou je, že sice se nám ti “velcí” mocipáni dohodli, ale kdy můžeme toto rozhodnutí vidět zavádět k životu. Přiznám se, že jsem jenom pro, nevidím důvod, proč by to, že bohatnete zneužíváním systému, investičních pobídek, majetků za pár korun, mělo být v dnešní době standardem. Jaké je to vlastně to konkurenční prostředí, když se proti vám u čehokoliv postaví gigant, který neplatí daně, či je platí minimálně. A pak, milý Facebooku, Google apod., dostáváte zaplaceno od českých občanů a firem, tak daňte laskavě příjmy v ČR. Ještě by bylo záhodno, kdyby si USA posvítili na Elona Muska, Jeffa Bezose, Warrena Buffeta, ale i Evropou nenáviděného George Sorose, kteří ze svých zisků daní minimum tím, že využívají velice specifickou strategii pro vyhýbání se daňovým povinnostem. Jejich bohatství totiž pochází z raketově rostoucí hodnoty jejich aktiv, jako jsou akcie či majetek. Tyto zisky nejsou americkými zákony definovány jako zdanitelný příjem, pokud (a dokud) ho miliardáři neprodají. Budiž ke cti Warrenovi, že vyzývá nejbohatší obyvatele (tzv. Jedno procento), aby začali platit daně, či je platili vyšší, ale zatím jsem nezaznamenal, že by tak sám učinil.


No a co ve světě investování?


Tento týden na trzích bude probíhat v podobném rytmu jako ty předcházející. Investoři nadále doufají především v další růst ekonomiky spojený s již poměrně rychlým uvolňováním spojeným s proočkovaností populace.


Dalším důležitým bodem týdne bude zasedání ECB. To by ale nemělo přinést nějaké významnější pozitivní nebo negativní překvapení. ECB by mohla sice naznačit problém rostoucí inflace, což by mohlo trhy znervóznit. Reálně ale spíše ponechá aktuální mechanismy k podpoře v plném proudu.


Zajímavé bude také sledovat jednání v senátu USA. Dle ministra dopravy průmyslový sektor prošel v minulých měsících na základě jeho předběžného oznámení výrazným nárůstem. Pokud by se demokratům nepodařilo prosadit tyto investice, mohlo by následně dojít v tomto odvětví k výraznější korekci a realizaci zisků. Vždyť například společnost United States Steel Corp. udělala nárůst 200 procent za několik měsíců. Fond Gabelli Dividend & Income Trust poukazuje, v případě úspěšného jednání v senátu, na další prostor k růstu v sektoru zelených energií nebo automobilovém průmyslu. Očekávám, že reakce na dotace ve zmiňovaných odvětvích teprve přijde.


Stejně, jako v posledních týdnech, budou důležitá makra z inflace v USA. 10. června budou uvedena čísla o spotřebitelských cenách. V minulém měsíci tato makro data vedla k výraznějšímu výprodeji a pokud bude i nadále růst inflace silný, očekávám již mírnou nervozitu.


Na investičním webu jsem dnes ráno našel zajímavý článek. Píše se v něm, že k 23. březnu 2021 bylo v ročním horizontu v plusu 96 % amerických akcií. Pro investory, kteří na jaře 2020 vstoupili na trh, je nepředstavitelné, že by ceny akcií mohly klesat. Diverzifikace je prý v jejich očích sprosté slovo...


No, drazí investoři, tento stav bude muset jednou skončit. Centrální banky i vlády totiž jednoho dne budou muset kohouty levných peněz zavřít a ani nálepka "cool" pravděpodobně nebude navždy stačit k ospravedlnění rychlých výnosů na úrovni stovek až tisíců procent. A hlavně nezapomeňte, že jakákoliv burza je “hra s nulovým součtem”. Takže, jakmile bohatnete, někde je další, který se stává chudým. A faktor štěstí, kdy jste v které pozici, je velice neznámá proměnná.


Všem přeji krásný den a šťastnou ruku při rozhodování, kam své prostředky správně uložit.