• Štefan Veselovský

Štefanův výhled na 21. týden

V tomto týdnu začnu zprávou, která díky naší EDF TECHNOLOGY a snaze začlenit kryptoměny do portfolia investorů je velice příznivou zprávou. Analytik Will Lance z GOLDMAN SACHS (přední bankovní dům v USA) zahájil pokrývání krypto-směnárny Coinbase, která měla v letošním roce svůj debut na burze, doporučením k nákupu. Dle jeho slov by se mohli investoři svézt na vlně zvýšené volatility kryptoměn prostřednictvím akcií Coinbase. Cílovou cenu stanovil analytik z Goldman Sachs na 306 USD. Will Nance v pondělí se zahájením svého dohledu nad společností uvedl, že Coinbase je nejlepší způsob expozice vůči ekosystému kryptoměn.


Největší zisky po otevření amerických trhů zaznamenávají firmy s napojením na turistický ruch. Zástupci aerolinek Delta Airlines a American Airlines vidí jasné známky zlepšení globální situace. Glen Hauenstein, prezident Delta Airlines, uvedl, že tempo ekonomického oživování je rychlejší, než bylo očekáváno. Podle něj by společnost mohla vykázat provozní zisk již v příštím čtvrtletí. Zástupci American Airlines uvedli, že pandemií nejzasaženější segment – dlouhé zámořské lety – se začíná zotavovat. Daří se také akciím společností, které zprostředkovávají výletní plavby – Norwegian Cruise Line Holdings, Royal Caribbean Cruises a Carnival.

I v případě těchto akcií jsou investoři ohledně globální situace optimističtí.


V závěru minulého týdne jsme očekávali společně s investory zveřejnění Indexu cen domů FHFA za březen. Oproti očekávání trhu v meziměsíčním růstu ve výši 1 % byla aktuální hodnota 1,4 %, tudíž pozitivní zprávy potvrzující předpoklady růstu.


MODERNA ohlásila, že její vakcína proti onemocnění Covid-19 vykázala na skupině testovacích osob ve věku 12-17 let 93-100% efektivnost prevence, což americké farmaceutické společnosti otevírá prostor k potenciálnímu schválení regulačními orgánem, ke kterému by mělo dle společnosti dojít počátkem června. No a akcie Moderna již v před burzovní fázi vesele rostly.


Komoditní obchodování začínalo poklesem stříbra, ropy, mědi a kukuřice. Naopak pšenice si polepšila růstem o 0,49 %.


Největší růst na evropském trhu dnes patří sektoru informačních technologií, spotřebního sektoru a nemovitostnímu trhu. Největší pokles si naopak přisuzuje odvětví energií, materiálů a komunikací.


Českoslovenští významní hráči na byznysovém poli, Křetínský s Tkáčem, loni vstoupili do Royal Mail, její akcie od té doby zhodnotily o 260 %. Dnes by se měl potvrdit návrat Royal Mail do elitního indexu londýnské burzy. Akcie Royal Mail, jejíž přímá historie sahá až do roku 1635 (!), letos zhodnocují o zhruba 73 procent!!


Vonovia (VNA -5,8 %) má v plánu akvírovat realitní společnost Deutsche Wohnen (skoro 16% nárůst hodnoty akcií) za 19 mld. EUR. Německo zvažuje po oznámení akvizice způsob regulace cen nájemného s cílem umožnit polovině populace ve velkých městech dotace na bydlení. Scholz, který zastává funkci ministra financí vyzval vládu, aby učinila více kroků pro zmírnění podmínek na nemovitostním trhu jako je podpora výstavby družstev a podniků veřejného sektoru.


Volkswagen obdržel nabídku od společností Quantum Group, ve které curyšský holding nabízí německému koncernu 7,5 mld. EUR za divizi Automobili Lamborgini. Původně Volkswagen naznačoval, že by nabídku nevylučoval, nicméně mluvčí závodu Audi, pod který Lamborghini spadá dal jasně najevo, že „Lamborghini není na prodej.“


Pražská burza dnešním růstem indexu PX o 0,77% na 1 168 bodů se dostala téměř na desetiletá maxima. Tahounem se stala Komerční banka, která přidala 3,70 % na 770 Kč při nadprůměrném objemu 407 mil. Kč. Emise tak nadále dohání předchozí zaostávání za bankovním sektorem v Evropě. Zisky navýšila taktéž Česká zbrojovka a to o 3,54 % na 409 Kč poté, co včera regulatorní orgány povolily fúzi se společnosti Colt.


V květnu po několika měsících otevřely kamenné obchody. Ale ne všechny. Dlouhý lockdown způsobený bojem proti koronaviru jen letos nepřežily víc než dvě tisícovky firem a deset tisíc živnostníků. Aktuálně je podle Dun & Bradstreet v ČR registrováno necelých 34 tisíc společností a přes 173 tisíc OSVČ, které podnikají v maloobchodu. Je to nejméně od roku 2016. Počet společností s ručením omezeným a akciových společností, které podnikají v maloobchodu, mírně klesá od roku 2017, nicméně jen letos se podnikatelská základna ztenčila o 7 % z 36 328 subjektů na 33 793 a od roku 2019 dokonce o 9 %. Loni i letos, ve srovnání s předchozím obdobím vzniká podstatně méně nových firem a v roce 2020 jich zaniklo nejvíc od roku 2016. Co na to stát a ministři „ANO, bude líp“??


Všem přeji krásný den a šťastnou ruku při rozhodování, kam své prostředky správně uložit.