• Štefan Veselovský

Štefanův výhled na 20. týden

V minulém týdnu jsme na trhu sledovali výrazný pokles zapříčiněný rychlým pohybem inflace směrem nahoru, když inflační ukazatel vzrostl v USA na 13leté maximum 4,2 %. To má za následek skutečnost, že investoři pro její kompenzaci požadují aktiva s vyšším výnosem, a tak poptávají cenné papíry za podstatně nižší cenu. Toto téma dle mého názoru bude na trzích nadále dominantní a investoři budou s očekáváním vzhlížet k FEDu s tím, jak zareaguje na cenový vývoj v USA. Možná se tedy v tomto týdnu dočkáme na akciových trzích v zámoří mírných korekcí, s jistotou u akcií technologického rázu. Také panují obavy, že v případě pokračování tohoto vývoje by mohl FED přistoupit k razantnímu zvýšení úrokových sazeb.


V Evropě a především na pražské burze může být takový vývoj tlumen faktem, že velká většina titulů nepatří do sektoru technologií. Výsledková sezóna za 1. kvartál už v zámoří prakticky skončila a v Evropě již také dobíhá jen menší část firem. V tomto týdnu to budou některé telekomunikace (Vodafone, Telecom Italia) či letecké společnosti (Ryanair, EasyJet).


Spotřebitelské ceny rostly nejrychleji za posledních 12 let. Index S&P mezi pondělkem a středou korigoval o 4 % a vykázal tak největší pokles od října loňského roku. Konec týdne se již obchodoval v klidnějším tempu. V následujícím období bude důležité sledovat data z maloobchodu, protože rychle rostoucí inflace může omezit výdaje ve spotřebitelském sektoru. Nečekaný pokles v maloobchodu ukázala již páteční makro-data. Investoři tak jsou v posledních dnech výrazně opatrnější,

než v předchozím období a to z důvodů nepřesvědčivých výsledků za předchozí období.


Samozřejmě důležitým hybatelem pro pohyb na trhu bude aktuální vývoj související s Covid-19. Stejně jako šíření nových typů, se bude promítat také rychlost růstu ekonomiky při postupném uvolňování v rozvinutých ekonomikách.


A jak to bude vypadat v našem malém rybníčku uprostřed Evropy? Hlavní událostí týdne bude jistě pro mnoho investorů očekávané zveřejnění navrhované dividendy ČEZu, ke kterému by mělo dojít ve čtvrtek 20. května po zasedání představenstva. Vzhledem k nejistotě ohledně „mimořádné“ části dividendy z rumunských a bulharských aktiv může být celková výše dividendy v relativně širokém pásmu 50–65 Kč/akcie.


Pondělní otevření venkovních prostor restaurací bude podle analytiků pozitivní pro hospodaření Kofoly. Segment HoReCa (hotely, restaurace, catering) tvořil před nástupem pandemie cca 40 % celkových tržeb firmy, zatímco během lockdownů se propadl na minimum. Důležité pro oživení bude samozřejmě i počasí, které bude mít velký vliv na vývoj letní sezóny a stále se měnící názory zcela nekompetentní vlády na to, za jakých podmínek si můžeme vlastně do restaurací, či přilehlých zahrádek usednout.

Z makro-dat mohli investoři sledovat v pondělí dubnová data z Číny z průmyslové produkce a maloobchodních tržeb. HDP eurozóny dle druhého čtení za 1Q 2021 pokleslo meziročně o 1,6 %. Dnes očekáváme i zápis z posledního zasedání FEDu

a v pátek budou zveřejněny v eurozóně indexy nákupních manažerů za květen

v průmyslu a službách.


Všem přeji krásný den a šťastnou ruku při rozhodování, kam své prostředky správně uložit.