• Štefan Veselovský

Štefanův výhled na 19. týden

Americký akciový trh se v posledních měsících choval výrazně nerovnoměrně. Zatímco index Dow Jones se obchoduje na historickém maximu, technologický Nasdaq v podstatě v posledních dvou měsících přešlapuje a skomírá.


Investoři aktuálně sledují několik faktorů, které jsou stěžejní i pro následující období. Jedná se o masivní státní balíčky určené k podpoře ekonomiky. Dalším bodem je strach a obava z rychlé inflace. Důležitý bude také vývoj ohledně koronaviru. V tomto ohledu se stále sleduje rychlost očkování a nová vlna pandemie v Indii. Poslední data ukazují změnu z pohledu kupujících a prodávajících. Velké hedgeové fondy v posledním období výrazně korigují své pozice v akciích, zatímco na straně kupujících roste podíl drobných investorů.


Klasické období výprodejů v květnu, kdy před okurkovou sezonou řada investorů koriguje své pozice v trhu před obdobím “tržní nudy”, by nyní klidně mohlo začít. Nemusí nutně dojít k rychlé korekci, ale i přes to bude těžší v tomto období nacházet v trhu zisky.


Pokračuje nadále zveřejňování hospodářských výsledků. V tomto týdnu zazní výsledky například společností Walt Disney, Marriott, Tyson Foods, Palantir, Airbnb, nebo Coinbase.


Důležitým konkrétním bodem tento týden bude dubnový index spotřebitelských cen. V minulém týdnu americká ministryně financí naznačila, že bude možná potřeba začít zvedat úrokové sazby, aby nedošlo k přehřátí ekonomiky. Americký FED oproti tomu tvrdí, že pokud se tak stane, bude to pouze přechodná fáze. Jak si mezi těmito kontrastními vyjádřeními vybrat, je asi na každém investorovi zvlášť.


V ČR dochází nadále k „úpravám sazeb“, tedy snižování úroků. Teď k tomu přistoupila mBank a Hello Bank!. A kdy se naposled zvyšovali? Bylo to v únoru roku 2020, kdy ČNB zveřejnila zvýšení sazeb na dnes neuvěřitelných 2,25 %.

Privátní banky pak nabízeli až 1,5% ročního zhodnocení, a v určitých speciálních akcích jste si mohli „šáhnout“ až na 3 %.


Ale jak zřejmě vidíte, dlouho jim to nevydrželo. Od počátku loňského dubna banky sazby snižují a sešup se nezastavil dodnes. Samotná centrální banka snížila sazbu hned v březnu 2020, dokonce dvakrát, až na jedno procento a v květnu 2020, dokonce na současných 0,25 %. Takže když se na to podíváte z tohoto úhlu, tak některé privátní (komerční) banky dokonce na spořících účtech nabízí lepší zhodnocení, než samotná ČNB jim samotným. Ono to není žádné hrdinství, ale kdo ze zasvěcených si tuto situaci dokáže představit před pandemií? Každopádně vyšší úrok než půl procenta nabízí za různých podmínek v této chvíli tři banky: Moneta Money Bank, J&T Banka a Creditas, která musí po zásahu ČNB vyměnit celou dozorčí radu, osobu za vnitřní audit, a pro klienty by měla být důležitá informace, že v bance docházelo k selhání při vyhodnocování a omezování rizik (špatné vyhodnocení dlužníků a nedostatečné omezení podstupovaných rizik) několika objemově významných úvěrů.


No a když vezmete v úvahu, že současná míra inflace dosahuje cca 3 % zjistíte,

že peníze uložené v bankách vlastně tratí na hodnotě. A výhledy? Deset odborníků, deset názorů a cokoliv tvrdit je dnes věštění z křišťálové koule. Každopádně každý z nás, smrtelníků, bychom se měli ve svých finančních gramotnostech vzdělávat a snažit se své, většinou těžce vydělané peníze, zhodnocovat. Tedy správně hospodařit….


Všem přeji krásný den a šťastnou ruku při rozhodování, kam své prostředky správně uložit.