• Štefan Veselovský

Štefanův výhled na 25. týden

Vážení, jistě jste si všimnuli, že “ Štefanův výhled ” na 24.týden chyběl. Mělo to podstatný důvod... ten, že jsem konečně po “Covidích” restrikcích dorazil za svými kolegy a partnery do Prahy a čas mi vymezený možnou karanténou jsme intenzivně trávili prací a dokončováním projektů. Projektů, které vám, zkušeným, ale i nezkušeným (těm právě chceme přinést investiční “Iphone”) investorům, střadatelům a prostě všem, kteří nechtějí nechat ležet své vydělané peníze na účtech a užírat si část z nich inflaci, mají přinést bezpečné zhodnocení, a to nejen v kryptosvětě.


V minulém týdnu jsme mohli zaznamenat to, co jsem již naznačoval zde. A to, že se začala realizovat obava trhu ohledně dalšího postupu FEDu v uvolněné měnové politice. Už to nejsou jen takové sporadické výkřiky několika představitelů, ale hlasy jsou stále častější a s jasným názorem, že ke zvýšení úrokových sazeb může přijít dříve, než vůbec FED avizuje. A tak jak jsem predikoval, inflace roste daleko rychleji, než si zástupci oné instituce představovali a předpokládali. Od středy, kdy FED zasedal, dochází na trzích k výprodejům. investoři přehodnocují další držení akcií finančních institucí, nebo energetických, či technologických společností. Tato korekce na hodnotových akciích, kdy investoři pomalu přestali sledovat P/E poměr (price-to-earnings ratio), mohla opět navnadit investory na akcie růstového typu, které v minulých měsících nebyly zrovna nejoblíbenější. Názory analytiků na další vývoj jsou ale poměrně rozmanité, osobně se přikláním ovšem k variantě, že při zvyšování úrokových sazeb by u hodnotových titulů na společnostech s kvalitním jménem mohlo dojít k zajímavým investičním příležitostem.


Od zasedání FEDu jsme tak mohli sledovat po delší době významnější korekci na akciovém trhu. Oproti tomu došlo k významnému posílení na dolaru a výnosech vládních dluhopisů. Každopádně tento týden by měli investoři sledovat hlavně další makroekonomické ukazatele, obzvlášť ty, jenž jsou spojené s inflací, či se jich přímo dotýká. Dalším důležitým ukazatelem budou výsledky prodeje domů a výdajů domácností ve vztahu ke spotřebě. Kvartální výsledky zveřejní Nike, FedEx a IHS.

Na českém rybníčku očekávají všichni, jak dopadne dnešní valná hromada Monety Money Bank. Ta má rozhodnout o vzniku třetí největší tuzemské banky co do počtu klientů. Vznik je podmíněn hlasováním akcionářů o spojení s Air Bank (PPF) a očekává se tvrdý střet akcionářů. A to z důvodů, že americké poradenské firmy vesměs zahraničním institucionálním akcionářům doporučili, aby nehlasovali pro spojení. Nelíbí se jim cena, kterou musí Moneta zaplatit (je dokonce vyšší, než při posledním pokusu o spojení před dvěmi lety). Takže velká tíha bude ležet na drobných akcionářích a na tom, jakou posudky Glass Lewis a Institutional Shareholder Services (ISS) budou mít váhu na jejich rozhodování.


Dalším důležitým bodem bude středeční zasedání ČNB. Z posledních komentářů jednotlivých členů bankovní rady usuzuji, že dojde k prvnímu zvýšení sazeb, netroufám si komentovat ovšem, o kolik to bude. Tipuji někde na 0,5 %, ale jako obvykle se členové rady obrnili mlčením, takže opravdu finální verdikt se dozvíme ve čtvrtek. Taktéž ČNB zveřejnila, že Češi mají na účtech zhruba o 350 miliard! více než před pandemií. No, doporučuji vám, drahé domácnosti, nenechávejte je ležet na účtech, ale dejte je do pohybu, jelikož inflace vám postupně ulupuje jejich hodnotu.

Celkově Pražská burza začala týden drobným růstem, kdy nejvíc se dařilo technologickému Avastu a operátoru O2. Posilovala i koruna, ať již vůči Euru, tak i dolaru, kdy k předchozímu oslabení došlo díky vývoji globálních trhů právě po středečním zasedání FEDu.


Čína vytáhla opakovaně do boje proti těžařům anebo finančním institucím zprostředkovávajícím transakce v bitcoinu. Důležité bude, zda se připojí i anglosaský svět, anebo budou Čína s Indií izolované ostrovy. Bitcoin (BTC) tak začal opět klesat, kdy z prvotního tweetu Muska o tom, že “zbytečné vozidlo” Tesla nepůjde moci koupit za BTC, se vzpamatovával jeho opětovným tweetem (sakra, zavře ho už někdo?), že v budoucnu to bude možné a hlavně rozhodnutím Salvadoru, který BTC uznal jako oficiální platidlo (americký dolar byl asi rudý vzteky).


Každopádně kryptoměny ukazují, že jsou velice volatilním aktivem a řekl bych, že i zkušeným investorům dává “co proto”. Pořád si myslím, že v současné době je stále lepší “HODLOVAT”, ale samozřejmě platí, že je nejlépe se spolehnout na svou intuici. Anebo počkat... ale to už bych předbíhal a kolegové by mne moc nepochválili.

Všem přeji krásný den a šťastnou ruku při rozhodování, kam své prostředky správně uložit.