• Štefan Veselovský

Štefanův výhled na 17. týden

Výsledková sezóna překonává očekávání


Na programu tohoto týdne bude pokračování výsledkové sezóny za první kvartál 2021, která bude mít na programu jeden z nejrušnějších týdnů, co se počtu zveřejňujících společností týče. Vedle výsledkové sezóny se trh zaměří na středeční zasedání FOMC, které by však mělo potvrdit ochotu podporovat ekonomiku, dokud to bude dle názoru Fedu potřeba. Toto ujištění by mělo dále podpořit riziková aktiva, stejně tak jako výsledková sezóna, která prozatím probíhá nad očekáváním.

Hlubší analýza a pozornost se bude věnovat plánu prezidenta Bidena na zvýšení daně pro kapitálové zisky pro vysoko-příjmové skupiny. Tento efekt může mít potenciál krátkodobě zvýšit volatilitu na trhu.


Žádné překvapení nás snad nečeká


V příštím týdnu se na domácím trhu analytici zaměří na výsledkovou sezónu. Ve čtvrtek bude zveřejňovat svá čísla Moneta. Očekáván je pokles čistého zisku o 21 % na 575 mil. Kč. Meziroční srovnání je zkresleno mimořádnými vlivy prodeje aktiv v prvním kvartálu 2020 a začleněním Wüstenrot CZ. Neočekávám, že by samotná čísla byla aktuálně určující pro vývoj ceny akcie. Tím jsou vyjednávání o akvizici Air Bank a potenciální povinná nabídka ze strany Tanema ze skupiny PPF.


V pátek zveřejní svá čísla Erste Group. Zde je očekáván 33% meziroční růst čistého zisku na 313 mil. Kč. Důvodem je především srovnání s extrémně špatným výsledkem obchodování v prvním kvartálu 2020 v důsledku přecenění finančních aktiv po výrazném propadu finančních trhů při začátku restrikcí v souvislosti s pandemií covidu-19. Meziročně lepší čísla by neměla být pro trh překvapením, ale mohla by titulu pomoci udržet dosavadní solidní výkonnost i přes poměrně silný růst za posledních několik měsíců.


Rovněž v pátek zveřejní svá čísla O2 ČR. Zde se očekává 6,4% meziroční růst EBITDA na 3,3 mld. Kč především kvůli solidní výkonnosti na Slovensku, kde ještě pomáhá měna a striktní kontrola nákladů. Celkově predikuji, že by dobrá čísla mohla přilákat další investory, kteří budou očekávat solidní dividendu.