• Igor Pauer

Slavná jména v kryptosvětě: Jihan Wu


Jihan Wu je jedním ze zakladatelů firmy Bitmain, největšího výrobce ASIC – zařízení na těžbu BTC, na světě. Bitmain byl založený v roce 2013 a jeho obrat dosáhl v roce 2017 2.500.000.000$. V krypto komunitě je vnímaný kontroverzně, kvůli centralizaci těžby BTC a také kvůli spojení s kontroverzní praktikou prodeje použitých ASIC zařízení, které Bitmain nejprve nějaký čas používá na vlastní těžbu a následně prodává svým zákazníkům jako nové.


Poprvé se o Bitcoinu dozvěděl v roce 2011. Jihan si od své rodiny a přátel půjčil 900.000 yuanů, za které koupil 900BTC. Nadšením z technologie, jako první přeložil Sathoshi Nakamotův white paper bitcoinu do čínštiny a se svým přítelem dokonce vytvořil stránku první bitcoinové komunity v Číně. Od té doby se začal zajímat o technické aspekty platformy, seznámil se s inženýrem mikroelektroniky Micree Zhanem a společně pak založili zmiňovaný velmi úspěšný Bitmain.


V roce 2017 se silně angažoval při hard-forku Bitcoinu a vytvoření Bitcoin Cash, jeho kritici ho viní z toho, že byl hlavním mozkem celého hard-forku.


V roce 2019 Jihan odstoupil z pozice co-CEO Bitmainu a založil společnost Matrixport, která poskytuje finanční služby pro kryptoměny.


Podle reportu Hurun Rich List je Jihan Wu druhým nejbohatším podnikatelem v oblasti kryptoměn v Číně a 204. nejbohatším Číňanem celkově. Jeho majetek je odhadován na 2.390.000.000$.