• Igor Pauer

Slavná jména v kryptosvětě: Charles Hoskinson


Charles Hoskinson je matematik a technologický podnikatel, známý jako jeden ze spoluzakladatelů Etherea a zakladatel projektu Cardano (ADA).


V roce 2013 opustil své zaměstnání v oblasti poradenství a začal se věnovat projektu „Bitcoin Education Projekt“ (Vzdělávací projekt o Bitcoinu), kde se setkal s Vitalikem Buterinem a spolu (s ostatními spoluzakladateli) založili Ethereum. Jeho působení na postu generálního ředitele ve společnosti však netrvalo dlouho. Kvůli neshodám směřování projektu, ho Vitalik Buterin „vyhodil“. Hoskinson prosazoval vizi komerčního projektu, zatím co Buterin chtěl Ethereum jako nekomerční projekt.


2014 zakládá, spolu s kolegou z Etherea Jeremym Woodem projekt IOHK (Input Output Hong Kong), společnost zabývajících se výzkumem a inženýrstvím infrastruktury blockchainu. Hlavním projektem IOHK je Cardano, veřejný blockchain se smart kontraktovou nadstavbou, oblíbená platforma, i přestože smart kontrakty výrazně zaostávají a jsou s nimi technické problémy. Kryproměnou projektu Cardano je ADA.


Cardano je PoS blockchain, spolu s Algorandom je někdy komunitou kritizovaný za "příliš vědecky přístup". White paper a technické materiály Cardana jsou extrémně složité, plné odkazů na výpočty nesrozumitelné pro běžné smrtelníky (na rozdíl od BTC white paper, který má 8 stran). Zároveň není vůbec jednoduché se dostat k technickým specifikacím Cardana. Přesnou specifikaci VRF a algoritmu Cardana jsme se dozvěděli až přímým dotazem na Charlese na Linkedinu 😊.


Hoskinson je krypto komunitou kritizovaný za "centralizaci" Cardana (která je standardním neduhem PoS). On sám, resp. IOHK, drží a stakuje velké množství minci, což současně vede k velkému vlivu při rozhodovaní v blockchainu.


Cardano je velmi oblíbeny projekt v komunitě, zejména v poslední době, a to kvůli raketovému nárůstu cen minci. Bohužel, praktické využití Cardana je v současnosti minimální a zavedené smart kontrakty nad testovacím blockchainem se předběžně ukázali jako značně složité a nespolehlivé. Uvidíme, kam bude vývoj Cardana směřovat.


Hoskinson financoval několik laboratoří výzkumu blockchainových technologií po celém světě. Neustále vede kampaň za kryptoprůmysl a pomáhá zásadně měnit vnímání kryptoměn a blockchainové technologie lidmi.


Osobní majetek Charlese Hoskinsona je odhadovaný na 500-600 miliónů$, pochází primárně z držení kryptoměn.