• Igor Pauer

Slavná jména v kryptosvětě: John McAfee

John McAfee byl jedním z nejznámějších influencerů ve světě kryptoměn a v období kolem roku 2017 měli jeho tweety přímý vliv na kurzy mnohých altcoinů (shitcoinů) - jeho vliv na masy byl podobný jako je v současnosti vliv Elona Muska.


Svoji kariéru začínal v sedmdesátých letech jako programátor pro NASA, dříve působil jako SW architekt pro Xerox. V roce 1987 založil McAfee Associates, jednu z nejznámějších a svého času největších antivirových společností. Společnost vstoupila na burzu v roce 1992 a v roce 1994 John McAfee prodal svůj podíl v společnosti a dále na ni neměl žádný vliv. V roce 2010 společnost akvíroval Intel a uplatňoval si nárok na ochranou známku "McAfee" ještě i vůči dalším Johnovym projektům (např. MGT Capital Investments v roce 2016).


V srpnu 2018 se John McAfee stal CEO společnosti Luxcore, krypto-společnosti zaměřené na institucionální řešení.


Několikrát kandidoval na amerického prezidenta, ani jednou se mu však nepodařilo vyhrát primárky. V posledních letech byl centrálním bodem mnoha skandálů, od obvinění ze smrti svého souseda přes zatknutí v několika zemích (Belize, Guatemala, USA...). Je známé množství jeho kontroverzních výroků, např. že daně jsou ilegální (když odmítl vyplnit svoje daňové přiznaní za rok 2010).

John McAfee byl nalezen mrtvý 23.06.2021 ve své cele ve Španělsku, kde čekal na extradici do USA. Podle oficiálních zpráv se jednalo o sebevraždu. V této souvislosti je však známý jeho výrok z minulosti, že jestli někdy bude nalezen oběšený, znamená to, že ho někdo zavraždil.

Johna McAfeeho mnozí pokládají za kontroverzní postavu, avšak nepochybně výrazně přispěl ke známosti a rozšíření povědomí o kryptoměnách po celém světě.