• Igor Pauer

Slavná jména v krypto-světě

Nejslavnější jméno ve spojení s krypto-světem je Satoshi Nakamoto. Je to (pravděpodobně) pseudonym pro člověka, nebo skupinu lidí (to dodnes nevíme), kteří (doslova) vytvořili Bitcoin a zároveň s ním Blockchain.


Zajímavým faktem je, že digitální měny, decentralizované (distribuované) databáze, a jiné technologie jsou v současnosti spojované téměř výhradně s kryptoměnami. Ale byly známé už dávno v minulosti (např. decentralizovaně databáze od konce 70. let) avšak Satoshi Nakamoto byl prvním, kdo vyřešil problém double – spending (dvojité útraty) při digitálních měnách v peer-to-peer síti a navrhl funkční model blockchainové databáze.

Satoshi Nakamoto publikoval white paper Bitcoinu 31. 10. 2008 a ve vývoji Bitcoinu byl aktivní až do prosince 2010.

09. 01. 2009 Satoshi Nakamoto publikoval verzi 0.1 bitcoinového jádra na platformě SourceForge a spustil (zprovoznil) blockchain Bitcoinu vytěžením genesis bloku (s odměnou za vytěžení ve výši BTC 50). Ve vývoji Bitcoinu pokračoval až do poloviny roku 2010 (ve spolupráci s jinými vývojáři, ale kódoval vlastnoručně), následně kontrolu nad zdrojovým repository Bitcoinu převedl na Gavina Andresona. Podle jeho vyjádření byl Nakamotův kód: „Geniální, ačkoliv trochu svérázný“.


Různé analýzy odhadují počet Bitcoinů, které Satoshi Nakamoto vlastní na přibližně BTC 1,000,000 (analýza pomocí tzv. Patoshi pattern). ATH hodnota těchto Bitcoinů by byla přibližně $ 65,000,000,000.