• Igor Pauer

Prudký propad ceny BTC z pásma $50,000 do pásma $38,000 vystrašil retail

V průběhu posledních 48 hodin došlo k prudkému propadu cenové úrovně BTC až na úrovně $38,000, což vystrašilo nováčky (retail) a došlo k poměrně masivnímu uzavírání jejich pozic ve ztrátě. Ale jaké události byli hybatelem tohoto pohybu?


On-chain data: V předešlých 72 hodinách jsme pozorovali příliv BTC na burzu, což obvykle signalizuje výprodej, což se i potvrdilo. Na druhé straně si své pozice v kryptu posilnilo několik velryb, z toho část institucionálních.

Futures/TA: Jako obvykle došlo k masivnímu výplachu “sure bet“ longů, opět hlavně retailových investorů, kteří byli hnacím palivem k přeražení silné rezistence na úrovni $42,000.

Fundamentální zprávy: V hlubší komunitě způsobilo silný rozruch povinné zveřejnění struktury rezervních fondů největšího stablecoinu Tether (USDT). Zveřejnění bylo vynucené dohodou s New Yorkským prokurátorem. Struktura byla zveřejněna poprvé v historii, napříč mnohým slibům z minulosti. V minulosti (až do března 2019) Tether deklaroval kolaterál ve výši 1:1 v USD (hotovost anebo ekvivalent), ze zveřejněné zprávy však vyplývá něco odlišného: Jen 3.87 % rezerv Tetheru je ve formě hotovosti, 65.39 % ve formě cenných papírů, 24.2 % svěřenecké vklady, 3.6 % rezervních repo poznámek a 2.94 % ve formě pokladnických poukázek. Celková hodnota rezerv je $42,000,000,000.

Struktura rezerv způsobila v hlubší komunitě rozruch a několik velkých entit se začalo USDT poměrně masivně zbavovat (=FUD – fear, uncertainty, doubt).


Předpokládáme, že část “výprodejů“ BTC byla způsobena tzv. “tax day“ termínem účetního vykazování a placení daní.


K nejistotě přispěli i (opětovné) fámy o zákazu kryptoměn v Číně. Z reakce Čínské centrální banky však vyplývá jen potvrzení stejného přístupu ke kryptoměnám, jaký Čína uplatňuje už od roku 2017.


Pozn. Nejedná se o investiční rady, nýbrž o komplexní přehled ze světa kryptoměn.