• Igor Pauer

Pokles BTC o 95,45 % „drobná chybička“ Coinbase?


Dnes ráno došlo k vtipné události, která však v celosvětovém měřítku, v konečném důsledku byla zřejmě zodpovědná za pár infarktů.


Jedna z největších kryptoburz na světě Coinbase a bezpochyby i nejregulovanější, podle měřítek regulátorů tedy i nejbezpečnější, rozeslala tisíce chybných tzv. price alertů (upozornění na překročení určité cenové hranice kryptoměny).


Tentokrát v price alertech upozorňovala na pokles BTC o 95,45 % až na hodnotu 42 456Kč, i když ve skutečnosti se jednalo jen o pokles cca 17 % na hodnotu 941 652Kč. Hodnotu 42 000Kč za BTC si dnes pamatují už jen skalní fanoušci Bitcoinu a naposledy jsme jí mohli vidět někdy v květnu 2017.


Rozeslaná nesprávná informace od Coinbase nepochybně způsobila brzy po ránu šok mnohým správcům větších či menších portfolií.


Podle našich informací se prý jedná o drobnou chybu v externím modulu burzy a nijak nesouvisí s bezpečností, ani jádrovými funkcemi Coinbase. Ti, kteří se však detailně vyznají ve vývoji software ví, že takové „drobné chybičky“ jsou někdy vodítkem k závažným chybám v jádrech systémů.


Před časem jsme se ve video rozhovoru zabývali problematikou programování technologií kryptoměn a celkově se všeobecně snižující úrovni programátorů. S celosvětově rostoucí poptávkou se programátorem stává víceméně kdokoliv a tomu i odpovídá následná „kvalita“ kódu.


Dá se tedy důvěřovat burze, která vás nesprávně informuje o takovém „nepodstatném“ detailu jako je cena aktiva?