• Igor Pauer

Oprava a doplnění informací v článku na novinky.cz

V reakci na včerejší článek uveřejněný na novinky.cz o Ethereu a Vitalikovi Buterinovi si dovolujeme uvést drobné opravy článku:

Novinky.cz uvádějí: „V době, kdy měly virtuální mince jen velmi zanedbatelnou hodnotu, mladík nakoupil statisíce jednotek etherea...“ a dále: „...Koncept etherea představil mladík již v roce 2013 společně s Gavinem Woodem…“

Vitaly Dmitrivevich “Vitalik“ Buretin představil koncepci Etherea (jako blockchainové sítě / platformy) a Etheru (jako tokenu dané sítě) v roce 2013, ale samotná síť Ethereum byla funkční až od roku 2015 (časové razítko prvního vytěženého bloku je 30.07.2015, 15:26:28 +UTC), odměna za vytěžení prvního bloku byla 5 ETH.


Spoluzakladateli Etherea byli kromě Vitalika i Charles Hoskinson (který projekt opustil po Vitalikovým oznámení, že bude non-profit), Mihai Alisie, Amir Chetrit a Anthony Di Iorio, (který projekt financoval). V roce 2014 se přidali Joseph Lubin, Gavin Wood a Jeffrey Wilcke. Za účelem vývoje rozvoje projektu byla vytvořena švýcarská nadace Ethereum Foundation.

Vitalik si Ether nemusel kupovat (Ether = token, Ethereum = síť, tj. Ethereum si teda nemůžete koupit), zakladatelé Ethereum Foundation si mezi sebou rozdělili více než 12,000,000 ETH (což bylo v tom čase 11 % všech Etherů v oběhu), předpokládá se, že Vitalik kromě 352,000 ETH vlastní i 2,000 BTC, 58,000 BCH, 140,000 ZEC a 3,600,000 DOGE.


Nechtěli bychom renomované periodika a "novináře" opravovat, přeci jen jsme pouze "ekonomové a technologové". Pokud ale chceme budovat svět bez "fake news", popřípadě nevyvolávat pozdvižení (ne-li závist 🙂) mezi běžnými uživateli a hledači zpráv, myslíme si, že by alespoň základní data měla korespondovat s pravdivými údaji. A daný novinář, redaktor, či šéfredaktor by v tomto případě měl vědět základní pojmy a názvosloví... třeba v rozdílu Ethera a Etherea. Takže, drazí novináři, pokud nemáte na poli kryptoměn a blockchainu úplně tak jasno, klidně se na nás obraťte, ať mají i vámi podávané informace nějakou váhu, minimálně tu pravdivou.