• Igor Pauer

Nejznámější kryptoměny - Dogecoin (DOGE)

V poslední době jsme, kromě seriózních projektů, zaregistrovali v krypto-světě i mnoho podivných. Fenoménem posledních měsíců se díky vytrvalé publicitě skrze tweety Elona Muska, stal Dogecoin.


Dogecoin od začátku nebyl myšlený vážně (vznikl jako tzv. srandacoin) a vytvořili ho Billy Markus z Portlandu a Jackson Palmer ze Sydney jako fork (klon) Litecoinu. Podle jejich vlastních slov nejdelší čas z jeho programování zabralo hledání a vytváření jeho loga. Dogecoin funguje dlouhé roky bez jakýkoliv technických vylepšeních.


Dogecoin disponuje “rychlým“ blockchainem (krátká doba mezi jednotlivými blokmi), velmi nízkými fixními poplatky (1 DOGE / transakce), je založený na PoW konsenzu (proof-of-work) - podobně jako Bitcoin.


Vzhledem k příznivým charakteristikám blockchainu a velmi nízkým poplatkům získal Dogecoin paradoxně velmi rychle tzv. “use case“ (reálný způsob využití) – začal být používaný jako rychlý, jednoduchý a laciný platební prostředek zejména v gamblerském odvětví a crowdfundingu.


V současné době je v oběhu 129.826.876.508 DOGE a jeho konečné množství není omezeno.


Technické detaily:

Symbol: DOGE

Menší jednotky:

neexistují (i když byli návrhy na jejich zavedení např. ve formě “puppy“ = štěňátko)

Tvůrci: Billy Markus, Jackson Palmer

Celkové množství DOGE: Není limitované

Současné množství ETH: 130.000.000.000 DOGE

Současná odměna za vytěžení bloku: 10.000 DOGE

Doba mezi bloky: 60 sec

Současná verze jádra: 1.14.3

Konsenzus: PoW (Proof of Work)

Hash/Algoritmus: Scrypt (RFC7914) (with parameters N=1024, r=1, p=1) na výpočet proof-of-work hashů a SHA-256d (dvojité SHA-256) pro všechny ostatní účely