• Igor Pauer

Největší italský hack - z burzy BitGrail, ukradeno 629.000.000$Začátkem roku 2018 BitGrail pozastavila obchodování a její majitel, Francesco Firano, přezdívaný „Bomber“, oznámil hacknutí peněženek a ztrátu 17.000.000 jednotek kryptoměny NANO (ATH hodnota 629.000.000$), krátce předtím NANO rebrandovalo

z původního názvu RaiBlocks.

Poměrně krátce po hacku začalo vzájemné obviňování ze zodpovědnosti mezi burzou BitGrail a vývojáři jádra kryptoměny Nano.

Vývojářský tým obvinil Francesca Firana z toho, že je požádal o reverzní změnu

v kryptopeněžence Nano, za účelem zakrytí ztráty.

Francesco Firano zase pro změnu obvinil vývojářský tým z distribuce updatu

v blockchainovém protokolu Nano, který obsahoval bezpečnostní díru a otevíral nový možný vektor útoku na Nano.


Jeden z bezpečnostních protokolů, který byl výsledkem analýz krypto komunity, však dokazoval, že minimálně část prostředků byla ukradena ze studeného uložiště, které nemohlo být vystaveno potencionální bezpečnostní chybě vývojářským týmem.

Na základě tohoto faktu, část komunity obvinila z krádeže prostředků právě Firana.


Sbírka na postižené investory

Mezitím se zvedla vlna solidarity a komunita kolem měny Nano vybrala 1 milion dolarů na zaplacení právních služeb, které budou reprezentovat investory postižené touto ztrátou.

V květnu 2018 BitGrail oznámil opětovné spuštění provozu, burza však byla už

2. května uzavřena italskými úřady.

Postiženým investorům se podařilo získat předběžný zákaz, který zastavil provoz burzy BitGrail, a donutil Firana vzdát se snah o obnovení chodu BitGrailu. Po roce dospěl soud ke svému konci s překvapivým rozuzlením.


Překvapivé rozuzlení

Nano bylo následně zkonfiskováno lokálním soudem ve Florencii, který kauzu spojenou s hackem vyšetřoval.

V roce 2020 italská policie obvinila Firana ze způsobení ztráty, a to nepozorností anebo aktivním přispěním k hacku (obvinění bylo konkrétně z počítačového podvodu, podvodného bankrotu a praní špinavých peněz) a zkonfiskovali mu osobní majetek ve výši minimálně 1.000.000€.

K obvinění se vyjádřil Ivano Gabrieli, ředitel národního centra pro kybernetické zločiny (CNAIPIC), ve smyslu, že už krátce po začátku vyšetřování bylo zřejmé, že Firano byl v celém hacku aktivně zapojený nebo vědomě ignoroval bezpečnostní chybu.


Celá kauza se zapsala do historie jako jedna největších kryptoměnových krádeží

a první zdokumentovaný případ Evropy ve své kategorii.