• Igor Pauer

Nárůst poplatků v síti Ethereum?


Poměrně často se v poslední době setkáváme s rozčarováním a nepochopením vlivu upgradu EIP 1559 „London hard fork“ na poplatky (gas) v síti Ethereum.


Pojďme si to tedy, v rychlosti a jednoduchosti vysvětlit a uvést na pravou míru.


Na rozdíl od rozšířeného názoru, cílem EIP1559 nebylo snížení poplatků, ale jejich zpřehlednění.


Z pohledu Etherea šlo o rozdělení poplatků z původní jedné, na dvě části.

1. Base fee (základní poplatek), který má být předvídatelný a má postačovat na zařazení transakce do bloku.

2. Tip (dýško), který má ovlivnit pořadí zařazení do bloku.


Výrazným rozdílem proti minulosti je fakt, že base fee je přímo spalované (burn), což by mělo změnit tokenomiku ETH z inflačního modelu, ve velkém množství bloků v poslední době, na deflační.

Tento proces však nepředpokládal snížení poplatků v rámci sítě.


Nutno dodat, že z jádra komunity občas zaznívají pochybnosti o korektnosti a transparentnosti procesu a poukazují na nekorektně chovaní Vitalika Buterina a ETH foundation při událostech okolo hard forku ETH/ETC. Jedno z podezření je i, že k "spalovací adrese" ETH někdo disponuje privátními klíči.


Laická veřejnost, která se angažuje v ETH byla hlavně nepříjemně překvapená faktem, že nejenže nedošlo ke snížení poplatků, ale naopak v některých časech došlo k jejich nárustu, což souvisí s nepochopením procesu EIP1559, popsaným výše.


Dále, v souvislosti se současným hypem okolo NFT dochází k přetížení sítě a tím pádem k raketovému nárůstu poplatků a není divu, protože za standardní převod zaplatíte 21.000 GWEI, zatímco za mintovaní běžného NFT klidně i 1.000.000 GWEI.


V grafu vidíme, že v poslední době dochází spíše k poměrně rapidnímu nárůstu ceny Gas.
Dá se tedy předpokládat, že pokud nedojde k další změně mechanismů výpočtů, aukce a těžby nebo k ochladnutí zájmu o NFT, tak můžeme brzy počítat s dalším nárůstem poplatků. Podobnou situaci jsme už tady měli. Pamatujete si na CryptoKitties a nutnost jejich "krmení" v 2017, které "sežralo" více než 20 % transakčního objemu Etherea?