• Ivana Hořáková

Málo známé důvody, proč mohou být kryptoměny výhodnější než klasické peníze

Kryptoměny jsou v poslední době plné zprávy i sociální sítě. Pravidelně se dozvídáme, že Bitcoin překonal novou rekordní hranici, nebo naopak výrazně klesl.

Někteří lidé díky tomu dokonce pohádkově bohatnou a ať chceme nebo ne, kryptoměny se nezadržitelně vkrádají do našich životů. Za pár let budou běžným prostředkem, kterým zaplatíte nákup v normálním obchodě či útratu v restauraci.

Celý tenhle humbuk kolem obřích výdělků a rekordů ale trochu zastiňuje další výhody, které kryptoměny mají. Věříme tomu, že do budoucna budou lidé na kryptoměnách oceňovat i spoustu dalších výhod. V těch nejčernějších scénářích mohou být kryptoměny dokonce jediná záchrana před různými restrikcemi, které vývoj ve světě peněz může přinést. Pojďme se na to podívat názorně:Kryptoměna ochrání vaši finanční svobodu ve světě bez hotových peněz

Konec běžných peněz asi jen tak nenastane. Až podezřele často se ale v některých státech mluví o budoucím přechodu pouze na bezhotovostní styk.

Kryptoměny sice také nemají žádné bankovky a mince. Ve světě bez hotovosti nám ale dávají alternativu, která se může zatraceně hodit. Proč?

Kryptoměny jsou nezávislá měna, která je anonymní a nezávislá na politicích.

Oproti tomu, každá oficiální měna, ať je to dolar, euro či koruna, je někým řízena. Nejčastěji centrální bankou, s nezávislým ale přesto politicky dosazeným vedením.

Kryptoměna na nikom nezávisí a neřídí ji žádný stát ani banka. Dokonce ani nemá oficiální sídlo. Vzniká tzv. těžbou na milionech počítačů po celém světě, přičemž těžit a získávat kryptoměny můžete i vy. Díky tomu jde o naprosto decentralizovanou měnu, nad níž nemá nikdo přímou kontrolu.

V případě úplného zrušení bankovek a mincí zdánlivě nic neztratíte a veškeré vaše prostředky zůstávají v elektronické podobě na účtu. Pocit bezpečí je tady ale dost klamný. Kromě ztráty možnosti platit cokoliv anonymně v hotovosti, zde vzniká celá řada rizik pro každého z nás i celou společnost.Vaše peníze pod totální kontrolou státu


Centrálním bankám se otevřou široké možnosti regulace finančního trhu, které nemusí vždy být úplně v zájmu běžného občana.

Začíná to prostým tisknutím nových peněz, což se děje i dnes a působí to růst zadlužení a řadu dalších neblahých jevů v ekonomice. Dnes ale musí banky peníze opravdu tisknout, což sebou nese náklady a určité komplikace, které jim v tom alespoň trochu brání.

S digitální měnou to budou mít výrazně snazší, v podstatě stisknutím tlačítka centrální orgány budou moci s měnou lépe manipulovat a sami jistě chápete, že ne vždy z toho bude občan profitovat.

Někteří světoví politici koketují také s myšlenkou expirace digitální měny. Co to znamená? V případě potřeby nakopnout ekonomiku a zvýšit obraty (a hlavně výběry daní) stát určí, že peníze budou mít určité datum spotřeby, po němž přestanou platit. Stát občanům takto vlastně nařídí, utratit veškeré dlouholeté úspory, které jinak z účtu jednoduše zmizí.

Dalším nebezpečím je negativní úrok, kdy úroky z vkladů nevyplácí banka vám ale naopak. Za každou korunu vám nějaký halíř strhne.

Toto už jsou opravdu extrémní kroky, které by znamenaly velkou nevoli mezi lidmi. Ve světě bez hotových peněz je ovšem nelze teoreticky nikdy vyloučit a pouhá možnost takových nařízení je reálnou hrozbou pro každého, kdo nežije od výplaty k výplatě.

Za současné situace jsou takové kroky velice složitě realizovatelné. Každý by vybral své úspory v hotovosti, čímž by před systémem unikl. Zároveň by došlo ke katastrofálnímu poškození bankovního sektoru, které je v případě hromadného vybírání úspor prakticky nevyhnutelné, což žádný politik nebude riskovat.

Za neexistence hotových peněz se politikům podobné kroky budou dělat daleko snáze a bez rizik pro jejich funkce. Jedinou obranou se může stát pouze používání kryptoměn, které stát nemá ve své jurisdikci a nemůže je nijak ovlivnit.

Chytré kontrakty nahradí notáře a nestojí téměř nic

Kryptoměny nebudou hrát jen roli bezpečnostní pojistky proti šíleným politickým rozhodnutím. Již dnes se projevují jejich praktické výhody například pro převody peněz. Transakce neprochází skrz žádné banky, díky čemuž odpadá drtivá většina poplatků. Markantní úspory můžete zaznamenat například u mezinárodních převodů.

Opravdový boom kryptoměn ale nastane nejspíše v oblasti větších peněžních transakcí, které jsou součástí různých kupních a prodejních smluv. Tzv. Smart neboli chytré kontrakty umožní komukoliv převádět větší částky peněz na základě předem dohodnutých a pevně nastavených podmínek.

V praxi to může do budoucna nahradit například notářskou či advokátní úschovu peněz například při převodu nemovitostí.

Každá koupě bytu či domu dnes zahrnuje většinou i návštěvu oficiálního notáře, kterému zaplatíte tučnou odměnu za převod peněz do úschovy a jejich vyplacení v okamžiku, kdy kupující a prodejce splní všechny náležitosti a podmínky smlouvy.

Chytrý kontrakt umí to samé, ale nestojí prakticky nic. Přesto dokáže garantovat výplatu peněz mezi oběma smluvními stranami na základě předem dohodnutých podmínek. Náklady na podobné operace se takto sníží až o desítky tisíc korun.

Kryptoměny tak zdaleka nejsou jen módní trend a výnosná investice. Mohou se stát každodenním platebním prostředkem, který uleví od poplatků a zaručí, že v budoucím digitálním světě o vašich penězích budete rozhodovat jen vy sami.