• Igor Pauer

Litecoin Network spouští „OmniLite“, aby usnadnila vytváření tokenů a NFT


Kryptoměny

O Litecoinu (LTC), který je proti BTC nazýván „digitálním stříbrem“, je toho poměrně málo slyšet.


Na rozdíl od různých shitcoinů s obrovským marketingem a malým vývojem, je tato bývalá druhá největší kryptoměna v mediálním pozadí, přesto si drží své místo jako jedna z těch úplně nejzajímavějších, ne-li nejzajímavější, známá a ověřená Proof of Work kryptoměna za účelem provádění transakcí. Každý, kdo se pohybuje v oblasti kryptoměn dlouhodoběji, ví že na převody především malých sum, je vhodnější Litecoin než například BTC nebo ETH. Síť je rychlá, spolehlivá, PoW a poplatky jsou extrémně nízké. Za zmínku stojí, že i mediálně velmi známý Dogecoin je vlastně klonem Litecoinu, ale bez jakéhokoliv vývoje.

Stranou mediální pozornosti, však dochází k intenzivnímu rozvoji a v poslední době došlo v BC Litecoinu k poměrně signifikantnímu technologickému vývoji, který určitě stojí za pozornost.


Nedávno došlo ke spuštění protokolu „OmniLite“. Tato decentralizovaná platforma umožní vývojářům vytváření tokenů a digitálních aktiv na blockchainu Litecoin, a rovněž „mintování“ (ražení) v současnosti tak oblíbených NFT, což rapidně rozšiřuje oblast použití LTC na ekvivalent ETH smart kontraktů. V principu dosahuje velkou část možností sítě Ethereum, takže jí začíná významně „dýchat na záda“.


Vytvoření "OmniLite" také usnadní vytvoření tokenů nad blockchainem Litecoinu. Zatímco jiné sítě, jako jsou bitcoiny a etherea, mají problémy se saturací blockchainu, vývojáři mohou chtít využít výrazně levnějších transakčních nákladů, spolu se zabezpečeným rychlým, spolehlivým PoW, které Litecoin nabízí.


Také by mělo, po dvou letech očekávání, konečně proběhnout koncem roku nasazení updatu Mimblewimble, který by měl být největším „gamechangerem“ v historii Litecoinu, protože i rapidně zvýší soukromí transakcí, i když na nižší úrovni než Monero.


Litecoin, je jedním z mých oblíbených altcoinů a doporučuji pozorně sledovat jeho vývoj, sice se vyhýbá mediální pozornosti, ale jeho technologický vývoj předbíhá mnohé „fancy“ altcoiny, a rovněž i samotný BTC. A to může být zajímavý příslib do budoucna.