• Jiří Dvořák

Krypto banka - očekávání v roce 2021

V minulém článku jsme psali, že v roce 2021 můžeme očekávat, že velké instituce a hráči na finančních trzích začnou postupně adoptovat kryptoměny do svých portfolií, a to nejen z pohledu diverzifikace svých a ochrany své ekvity, ale též z pohledu nabízení finančních služeb pro své klienty v oblasti kryptoměn.

Jeden z dalších termínů, na který si v roce 2021 v oblasti kryptoměn musíme dávat pozor, je Krypto banka.

Co se skrývá pod názvem Krypto banka

Přestože termín svádí k tomu, že si většina lidí představí, že jde o standardní banku, nabízející standardní bankovní služby, ale pouze s důrazem na kryptoměny, je důležité si uvědomit, že největší výzvou není, definice bankovních krypto služeb a vytvoření obchodního modelu v tomto odvětví.

Největší výzvou je následně implementovat technické řešení pro tyto krypto služby. A zde, jak jsme již hovořili v minulých článcích, je největším oříškem pro tyto Krypto banky technická realizace řešení, jelikož implementace krypto produktů na takovou úroveň, aby splňovala robustnost a spolehlivost běžných bankovních produktů u fiat měny, vyžaduje tak velkou technologickou expertizu v oblasti krypto-technologií, že i pro kapitálově velmi zajištěné subjekty je velmi složité toto technologické know-how získat.

Aktuální stav

Jak přibývá popularita u kryptoměn, zvyšuje se obchodní tlak na velké instituce k zavedení standardních bankovních služeb v oblasti kryptoměn, a tím proporčně roste tlak na regulátory a zákonodárce, aby oblast kryptoměn zasadily do pevného právního rámce.

Tento stav se začíná projevovat ve světě tím, že různé státy začínají pozvolna tyto právní rámce formovat, a tak se pomalu po světě začínají objevovat první vlaštovky signalizující, že tento trend nabývá na síle.

· V roce 2019 bylo Švýcarsko prvním státem, které udělilo plnou bankovní licenci dvěma krypto projektům

· V roce 2020 v USA, ve státě Wyoming, byla udělena bankovní licence dvěma projektům v oblasti kryptoměn

· Společnost Facebook se již několik let, se svými obřími zdroji a partnery, stále nespustila projekt své krypto měny Libra, což jen dokazuje, jak složité je dnes získat, implementovat a udržet v této oblasti technologické know-how

Kromě těchto nových projektů je velká pravděpodobnost, že stávající banky začnou nabízet krypto produkty v rámci partnerství s důvěryhodnými subjekty nabízejících robustní krypto řešení na světové technologické úrovni, též tyto banky mohou začít tyto subjekty akvírovat anebo se banky vydají cestou si tyto svá řešení budovat sami.

Přesně na tuto oblast, tedy oblast technologických řešení pro oblast kryptoměn a Blockchainových technologií se zaměřuje naše společnost EDF Technology, která se specializuje na institucionální řešení jako například custody/úschova, algoritmické obchodování nebo over the counter .

Tak i tak nás opět čeká zajímavý vývoj v této oblasti nazývající se krypto banka, a to jak v zahraničí, tak v České republice.