• Igor Pauer

Jak mizí ze světa Bitcoiny?

V minulosti jsme v článku „Více než 20% Bitcoinu je navždy ztracených“ trochu podrobněji rozebrali počty a důvody proč je velké množství Bitcoinu navždy ztraceno (a proč celkové množství Bitcoinu na trhu nebude ani zdaleka dosahovat plánovaných 21 milionů v roku 2140).


Aktuálně došlo k nešťastné události, která opět významně snížila počet dostupných mincí BTC na trhu.


Před pár dny v proběhla lokálními médii v Kostarice správa o nešťastném utopení neznámého cizince na pobřeží, poblíž Playa Hermosa de Garabito.

Později se zjistilo, že se jednalo o 41letého rumunského kontroverzního bitcoinového miliardáře, podnikatele a blogera Mircea Popescu, který byl bitcoinovým evangelistou a v roce 2012 vytvořil burzu MPEx, která pracovala s bitcoinovými deriváty, dlouho předtím, než si Bitcoin získal svou současnou popularitu.

Podle odhadu bitcoinové komunity byl Popescu jedním z největších individuálních držitelů Bitcoinu na světě a hodnota jeho jmění mohla dosahovat až 1.000.000 BTC (ATH hodnota až $65.000.000.000).


Zatím zůstává nejasné, kdo, pokud vůbec někdo, má přístup k jeho digitálním aktivům. Čas nepochybně ukáže, jestli Popescu zabezpečil převod přístupu ke svým prostředkům, na své dědice anebo jestli se bude jednat o navždy ztracený významný objem BTC, spolu s těmi Johna McAfee, průkopníka antivirového softwaru, který se minulý týden oběsil ve španělské vězeňské cele.


V každém případě ztracené mince jen zvyšují hodnotu mincí všech ostatních.