• Igor Pauer

Holandská ABN AMRO uvaluje negativní úroky na hotovost

Před několika dekádami jsme si z makroekonomického pohledu nedokázali představit negativní úrokové míry (aspoň mně by na VŠ při zmínění takové absurdity vyhodili ze zkoušky 😊). Ekonomové ve všeobecnosti předpokládali, že uplatnění negativní úrokové míry bude automaticky znamenat „run na banky“ (panické vybírání všech peněz v hotovosti z banky, které obvykle způsobí její krach) – na hotovost přece nejde uplatit negativní úroková míra – anebo ano?

Negativní úrokové míry jsou už pěkných pár let skutečností a s nimi i tlak na “zákaz“ používání hotovosti (zatím ve formě spíš cukru než biče). Po vícero příkladech už i komerčních bank, které uplatňují negativní úrokové sazby na malé, retailové klienty (a to např. aj v takové bankovní konzervativní krajině jakou je Švýcarsko) se banky pustili i do experimentu s možnostmi uplatnění negativních úroků i na hotovost.


Jednou z prvních je holandská ABN AMRO, která oznámila uplatnění 0,5 % poplatků (+ fixní poplatky podle ceníku) na hotovostní výběry nad částku €10,000 ročně (https://www.abnamro.nl/en/personal/payments/fees/new-fees-and-terms-2021.html). Experiment vzbudil vlnu negativních emocí zatím u odborné veřejnosti, uvidíme jako se k němu (zdali vůbec) postaví mainstreamová média.

Celá situace každopádně znamená dlouhodobě pozitivní signál pro kryptoměny, které samozřejmě negativními úroky ani omezeními zasažené nejsou.

Rozdíly mezi digitálními měnami (bezhotovostní společností) a kryptoměnami najdete i v našem videu: https://www.investicniakademie.com/post/digitalni-meny-vs-kryptomeny