• Igor Pauer

Faktory za poklesem ceny BTC z úrovní $64,000 do pásma $48,000 za posledních 14 dní


Faktory za poklesem ceny BTC z úrovní $64,000 do pásma $48,000 za posledních 14 dní


Z maximálních úrovní v pásmu $64,000 dosáhnutých ve středu 14. dubna došlo k postupnému pádu ceny BTC až na úroveň $48,000 v neděli, 28. dubna 2021. V současné době se BTC opět obchoduje na úrovních kolem $54,000. I když se jedná o (v krypto-světě) poměrně malou korekci na úrovni 25 % pokusíme se zanalyzovat nejčastější uváděné důvody pohybu ceny:

On-chain data: Podle on-chain analýz BTC v korekci prodávali hlavně noví investoři, dlouhodobí investoři BTC drží nebo dokonce přikupují. Korekce tedy naznačovala standartní přesun peněz od “dumb money“ ke “smart money“.


Futures/TA: V souvislosti se zalistováním Coinbase na NASDAQ množství traderů zvýšilo své long pozice a při prudkém poklesu ceny došlo na hlavních burzách k likvidaci long pozic v hodnotě přes $1.8 miliardy (téměř dvojnásobek oproti předešlému rekordu v únoru). Jedná se o známku zdravé korekce a ne o změnu trendu, co potvrzuje i další vývoj.

Fundamentální zprávy: Americký prezident Joe Biden oznámil návrh na úpravu daní (výrazně směrem nahoru), přičemž FUD způsobila hlavně (zatím) neověřená zpráva o možném zvýšení daní z kryptoměn až na 80 %.


Jak jsme už zmiňovali, v Číně došlo k masivnímu výpadku elektrické sítě v provincii Xinjiang, v důsledku, čeho došlo k poklesu hashrate sítě až o 49 %.


Turecká centrální banka oznámila zákaz používání kryptoměn jako platebního prostředku od 30. dubna a zákaz firem zprostředkujících a umožňujících převody fiatu z a na krypto-burzy.


Časování poklesu: Specifičností krypto-burz a obchodování s kryptoměnami je jejich fungování 24/7. Hlavně v čase, když jsou klasické burzy zavřené (víkend/noc) dochází častěji k prudkým pohybům kurzů (profesionální tradeři se akumulují na místech “kde se dá obchodovat“ a retail se nezúčastňuje).


Jak nám ukazuje další vývoj, nedošlo k obrácení trendu, naopak, silný short squeeze v objemu bezmála $150 milionů na úrovni $48,000 - $53,000 z 26. dubna je znakem pokračujícího býčího trhu.


Pozn. Nejedná se o investiční rady, nýbrž o komplexní přehled ze světa kryptoměn.