• Igor Pauer

Bude Cardano dalším regulovaným centralizovaným systémem?


Mění se směřování Cardana (ADA) z kryptoměny/blockchainu na centralizovaný systém podobný současnému bankovnímu?


Charles Hoskinson, hlavní architekt blockchainu Cardano, nedávno oznámil začátek spolupráce s firmou Coinfirm, která se zabývá trackovaním transakcí na blockchainech a poskytuje získané informace za úplatu vládám a státním institucím.


Oficiální důvod spolupráce je podřízení se AML/KYC (anti money laundering/know your customer) pravidlům a umožnit vystopování a vysledování „zlých chlapců“ a „zlých transakcí“ na blockchainu Cardana. Podle Hoskinsona bylo toto partnerství uzavřeno v reakci na rostoucí tlak na regulaci kryptoměn a tento krok umožní masovější a rychlejší přijetí Cardana na regulovaných trzích, v rámci současného finančního světa.


Coinfirm poskytne analytiku Cardano AML/KYC pro všechna aktiva ražená na blockchainu Cardano. To bude platit jak pro aktiva, která již byla vyražena před uzavřením partnerství, tak pro všechna budoucí aktiva.


Toto směřování Cardana se potkalo se silnou kritikou krypto komunity, protože jde přímo proti základním principům, kvůli kterým kryptoměny a blockchain vznikl, zřejmě i proto není tato informace ze strany IOHK (správce jádra blockchainu Cardana) široce propagovaná.


V rámci kritiky krypto komunita Hoskinsonovi připomíná, proč vlastně kryptoměny vznikly a že je to právě nadměrná a nesmyslná regulace, která uškrtila současný bankový systém. Tento krok zároveň umožnuje politizaci, centralizaci a cenzuru blockchainu, což jde zcela proti jeho základním principům – dát jednotlivci možnost kontroly nad svým majetkem bez zásahů vlád a politiky.


Čas ukáže, jak celé směřování Cardana bude vyvíjet, kterým „směrem“ se nakonec vydá a co to pro další vývoj krypto světa bude znamenat.