• Igor Pauer

Boříme mýty: 3 nejčastější fake news o energetické náročnosti Bitcoinu

Bitcoin je extrémně energeticky náročný – a tím pádem znečišťuje životní prostředí. Další „zaručená pravda“ o Bitcoinu, je opět jen zkreslený pohled, na složitou tématiku, vytržený z kontextu.


Poslední dobou se v mainstreamových médiích často objevují články o extrémní energetické náročnosti Bitcoinu, jak provoz Bitcoinové sítě konzumuje obrovské množství energie, srovnatelné se zemí XY a pak zase se zemí YX.


Pojďme si v rychlosti, zjednodušeně, uvést na pravou míru, alespoň několik faktů, které si novináři pletou.


1. Energie nebo elektřina?


V první řadě si pletou pojmy „energie“ a „elektřina“. Elektřina v průměru tvoří jen 20 % lidmi spotřebovávaných energetických zdrojů, zbytek jsou věci jako benzín, nafta, plyn apod. Bitcoinová síť potřebuje elektřinu, Bitcoin ale nefunguje, ani na naftu, ani na plyn 😊.


2. Energetická náročnost Bitcoinu


Bitcoinová síť sama o sobě nepotřebuje ke své funkčnosti, skoro žádnou elektřinu.

V začátcích fungovala celá síť jen na notebooku Satoshiho Nakamota.


Tzv. těžaři (kteří celou tu elektřinu „žerou“), se zjednodušeně – podílejí na bezpečnosti celé Bitcoinové sítě. Takže absolutní gró, spotřeby elektřiny, je kvůli zabezpečení.


Bitcoin sám o sobě je schopen fungovat (teoreticky), i bez elektřiny a dá se „těžit“ i s papírem a tužkou.

3. Jablka vs. hrušky


Porovnání spotřeby BTC sítě při transakci např. s transakcemi VISA – tady si novináři pletou jablka s hruškami.


Porovnávají průměrné náklady na BTC transakci s marginálními náklady na VISA transakci. Když bychom se striktně drželi pravidla „ceteris paribus“ a započítali do VISA transakcí kompletní náklady na provoz infrastruktury VISA, budovy, zaměstnance, terminály, banky atd., tak budeme při porovnání někde úplně jinde. Nemluvě o případu, kdybychom to udělali naopak a průměrnou transakci VISA porovnali s marginálními náklady na transakci BTC např. na lightning networku.


Porovnává se tady neporovnatelné, a je to bezesporu velmi rozsáhlé téma, ale pokud bychom se opravdu zaměřili na studie opravdových odborníků, a chtěli mít alespoň, nějakou představu, jak to s tou energetickou náročností BTC vlastně je, srovnávejme, teoreticky, alespoň podobnými měřítky a přibližnými poměry.


Ano, Bitcoin spotřebovává hodně elektřiny, ale vzhledem k tomu, že pouze bitcoinový rozsah spotřeby energie a emise je definován na 100 %, můžeme říci, že Bitcoiny spotřebovávají / emitují méně než polovinu toho, co těžařský průmysl zlata, a méně než jednu pětinu toho, co bankovní pobočky a bankomaty.


Závěrem: jako s každým jiným tématem, nevěřte hned všemu co se píše, a že novináři, jsou odbornici na matematiku, statistiku a ekonomiku a udělejte si svůj vlastní průzkum 😉