• Igor Pauer

Bitcoinové graffiti

Málo známou možností bitcoinového blockchainu, je možnost umístit v něm zprávu podle vlastního uvážení (vlastně takové malé bitcoinové graffiti). Zpráva je v blockchainu už od samotného principu umístěna nesmazatelně, necenzurovatelně a navždy.


Zprávy se vkládají pomocí operace OP_RETURN.


První zprávou vloženou v prvním (genesis) bloku byla zpráva přímo od tvůrce bitcoinu – Satoshiho Nakamota ve znění: „Chamcellor on brink of second bailout for banks.“, což je titulek novin The Times z 3. ledna 2009. Titulek odkazuje na další záchranu britských bank, v souvislosti s finanční krizí v roce 2008, v souvislosti s kterou upozornil na novou peer-to-peer (posílání přímo mezi uživateli, bez zprostředkovatele) měnu (bitcoin), která, jak doufal, jednoho dne nahradí zastaralý a nedokonalý peněžní systém.


Mezi dalšími zprávami na bitcoinovém blockchainu se objevily zprávy v souvislosti s halvingem (zpolovičněním odměn za těžbu), různými událostmi ve světě, ale i žádostmi o ruku, ASCII umění nebo biblické odkazy na ochranu před zlem v bloku 666,666 (Nenechte se přemoct zlem, ale přemáhejte zlo dobrem – Římanům 12:21).