• Jiří Dvořák

Bitcoin VS EtherKryptoměn ve světě existuje kolem 4000. Některé jsou jen okrajové, některé se těší velké popularitě. V dnešním článku si probereme dvě zavedené kryptoměny, které se ještě nějaký čas budou slunit na výsluní své obliby. Jedná se o Bitcoin a Ether. Nejdříve si probereme, v čem se obě kryptoměny shodují a následně přejdeme do odlišností.

Na Bitcoin i na Ether se můžete dívat jako na digitální měnu. Jsou to virtuální měny, které se obchodují, s kterými se dá platit, a z úhlu pohledu kryptoměny jsou tyto měny stejné. Obě dále mají společné to, že běží na technologii Blockchain. V tomto článku Blockchain rozebírat nebudeme, ale pro ty z vás, co Blockchain neznají si jej můžete představit jako tabulku za sebou jdoucích zápisů transakcí, která je technologicky nastavená tak, že není možné tyto zápisy zpětně měnit.

Tedy obě kryptoměny, Bitcoin a Ether, běží na technologii Blockchain. A zde přichází zásadní rozdíl mezi těmito měnami.


Zatímco na Bitcoin může být nahlíženo jako na kryptoměnu jejíž transakce jsou zaznamenávány v technologii Blockchain, u Etheru se jde o krok dál. Ether má všechny aspekty Bitcoinu, ale má daleko rozpracovanější svoji Blockchainovou technologii. Ve světě Etheru se tato Blockchainová síť nazývá Ethereum a oproti Bitcoinovému Blockchainu nabízí další funkcionalitu, která přináší celou řadu výhod při užívání Etheru na rozdíl od Bitcoinu.

Ethereum umožnuje do svých Blockchainových bloků též umisťovat veřejný zdrojový kód a tím umožnuje v Etheru existenci takzvaných „chytrých“ kontraktů (z anglického „smart“ contracts).

Co je tedy „chytrý“ kontrakt?

„Chytrý“ kontrakt si lze představit jako malý prográmek, který běží automaticky a realizuje jednoduché pokyny. Když se stane toto, udělej toto a pak toto. Aby tyto prográmky mohli na Ethereum běžet, musí tento provoz zaplatit, a právě k tomuto se, krom standardního obchodování, používá kryptoměna Ether.

Jaký bude vývoj Bitcoinu a Etheru do budoucna?

Bitcoin je průkopník ve světě kryptoměn. Je to první kryptoměna, se kterou se aktivně začalo obchodovat a v dnešní době nabírá na čím dál tím větší popularitě. Ether je mladší, avšak jeho Blockchainová technologie, Ethereum, je vyspělejší než Blockchain Bitcoinu a umožnuje vícero využití, a to nejen ve světě transakcí, ale nabízí prostřednictvím „chytrých“ kontraktů průnik do dalších odvětví, kde tyto odvětví mohou pro automatizaci a zrychlení svého businessu tyto „chytré“ kontrakty využívat a za toto využití platit Etherem.


V oblasti spekulací na pohyb hodnoty kryptoměn je v tuto chvíli Bitcoin favorit a celkový obchodovaný objem je zhruba 3x vyšší než u Etheru.


Ether a jeho síť Ethereum ovšem díky své vyspělejší Blockchainové technologii, a díky tomu implementace „chytrých“ kontraktů a jejich postupného využití v oblastech nesouvisející s finančnictvím slibuje velmi zajímavý vývoj této kryptoměny a uvidíme, jak se dál bude vyvíjet.