• Igor Pauer

Bitcoin se stává legálním platidlem v první zemi na světě

Malá země ve střední Americe, El Salvador (oficiálně Republika El Salvador), se stala první zemí na světě, která zavedla Bitcoin jako oficiální měnu. Poměrem hlasů 62 z 84 bylo v parlamentu schválené zavedení Bitcoinu jako legálního a oficiálního platidla v této malé (6.8 mil obyvatel) zemi.


Za zavedení Bitcoinu se velmi aktivně zasazoval prezident El Salvadoru, Nayib Bukele, který zprávu o zavedení i publikoval na svém twitterovém učtu.


Schválení zákona znamená, že Bitcoin bude muset přijímat kterýkoliv provoz v zemi a nebude ho moct odmítnout. Kritici zákona tvrdí, že země a jednotlivé provozy nejsou technicky připravené na přijímaní Bitcoinu (co je i pravda) a zákon je šitý "horkou jehlou".


V reakci na přijetí zákona požádal El Salvador Světovou banku o technickou asistenci při procesu zavádění platby Bitcoinem, což bylo ze strany Světové banky odmítnuté.


Paradoxně, samotná zakladatelská listina Světové banky, tzv. 1944 Articles of Agreement v sekci 12, článek V, přikazuje Světové bance přijímat "jakoukoliv měnu (currency) jejího člena" a centrálním bankám jednotlivých členů umožňuje platit "by notes or similar obligations (bankovkami anebo úpisy)" které jsou kryty rezervami centrální banky (t.j. včetně Bitcoinu).


Zajímavou částí je i sekce 9, článek II, který přikazuje Světové bance přehodnocovat hodnotu uložených lokálních měn (currency) jednotlivých centrálních bank. Historicky to, obvykle, pro malé země s vlastní měnou znamenalo znehodnocování své měny vůči americkému dolaru. V tomto případě to při prudkém nárůstu ceny BTC může znamenat pravý opak (s čím zakladatelé Světové banky zjevně nepočítali).


Nakonec se zdá, že kvůli maličkým zemím, kdesi ve střední Americe, bude muset Světová banka (a potažmo celý starý finanční svět), začít porušovat svá vlastní pravidla (po dění v posledních letech můžeme asi uvést: "už zase").