• Štefan Veselovský

Štefanův výhled na 22. týden

Tento týden vás, drazí čtenáři, nebudu zasypávat indexy a výhledy investic.

Chtěl bych v první řadě psát o výhledu, který by každého člověka měl zajímat,

a tím je výhled plížící se inflace.


Co je vlastně inflace?


Inflace se počítá jako přírůstek průměrného ročního indexu spotřebitelských cen. Vyjadřuje procentuální změnu průměrné cenové hladiny za posledních 12 měsíců oproti 12ti předcházejícím měsícům. Jinými slovy je to vyjádření vzestupu či poklesu kupní síly. Inflace se bere v úvahu při výpočtu reálné hodnoty veličin jako mzda, důchod … Takže, když se budeme bavit o tom, že budete mít 100.000,- Kč a budete přemýšlet, kam peníze budete chtít uložit, v první řadě by vás inflace měla zajímat. Pokud vycházíme z jasných signálů a mluvíme o tom, že inflace v ČR je 3 %, pokud někam uložíte peníze (banka apod.), očekávejte hodnotu “peněz” na konci roku ve výši 97 087,38Kč! Pokud máte průměrnou mzdu 30.000,- Kč, ta se současnou mírou inflace, je vlastně už jen pouhých 29.126,21 Kč. Pokud by se míra inflace udržela ve stejném pásmu následující 3 roky, hodnota vaší práce by činila už “jen” 27.454,25 Kč. No a to přeci nechce nikdo.

Zrychlující inflace není ovšem jen záležitostí Česka nebo Evropy. Celý ekonomicky vyspělý svět se pro příští léta musí připravit na citelnější růst cen. Zatím není vůbec jasné, která podoba inflace bude trvaleji dominovat: zda inflace cen aktiv, nebo inflace spotřebitelská.


Současná spotřebitelská inflace se může ukázat celosvětově jen jako přechodný jev. Tohle je zřejmě zbožné “přání” FEDu, který celou situaci popisuje jako dočasný vývoj a do úrokových sazeb prozatím zasáhnout nehodlá, i přesto, že mimo záznam jednotliví aktéři hovoří o nezastavitelném problému, který má předpoklad se pohybovat někde nad 6 %. Jejich “prognózy” predikují, že nejpozději od roku 2023 se vrátí dezinflační a deflační tendence. Na ně budou centrální banky reagovat ještě intenzivnějším „tištěním“ nových stovek miliard. Nafukovat se bude kdeco, ceny akcií i nemovitostí, zatímco úrok na bankovních vkladech se sníží hodně krát, a častěji než dnes, do záporných hodnot. Kdybyste v devadesátých letech na vysoké škole ekonomického zaměření chtěli hovořit o záporném úroku při jakékoliv zkoušce, jistojistě odkráčíte ze školy bez titulu a s cejchem, že již nikde nedostudujete. Dnes bude profesor uznale kývat hlavou..... " a časy se mění " Souhra důvodů demografických, geopolitických a dalších ovšem může způsobit také scénář jiný: trvalejší nárůst spotřebitelské inflace. Centrální banky budou muset zvedat úroky, omezit „tištění miliard“. Předluženým státům typu Řecko nebo Itálie zdraží financování natolik, že se ocitnou na pokraji bankrotu. Pro oba inflační scénáře platí, že největší chybou z hlediska běžné domácnosti je nechat úspory na účtu v bance. Je příhodnější peníze utratit nebo – ještě lépe – investovat. Běžné úspory totiž budou citelně ztrácet svoji kupní sílu v každém ze scénářů: buď kvůli zápornému nominálnímu úročení, nebo kvůli výrazné spotřebitelské inflaci.


A co s tím?


Jak jsem již uvedl, největší chybou je nechat peníze ležet. Hodně se dnes skloňuje, že 100% zhodnocení je v nemovitostech. Já zde bohužel cítím další bublinu alá rok 2008. Ano, ještě rok, dva, tři půjdou ceny nemovitostí, i díky nekoncepčnímu vládnutí “ANO, bude líp" nahoru, ale předpokládám, že nenadálý propad cen, včetně velkého třesku “hypotéčních aktiv” bank opět bydlení rázně zlevní. A nebojím se napsat, že hlavním bodem přicházejících voleb bude i cena bydlení a nemovitostí, které následně může trh opět změnit, a to ještě rychleji, než předpokládám.


Obecně, jakýkoliv trh není prostředím, ve kterém má smysl něco podstatného předpovídat. Co ovšem lze předpovídat celkem zodpovědně, je to, že se zástupy více či méně moudrých hlav pokusí co nejlépe předpovídat všechno to, co nelze předpovídat.... Důležité je se neunáhlit, přemýšlet s rozmyslem, určitě neposílat ihned peníze kamkoliv, kde uvidíte dvouciferné zhodnocení bez toho, že uvidíte výsledky společnosti tak, aby vám dávali smysl. Určitě si dávejte pozor na dluhopisy firem s “garantovaným” dvouciferným výnosem, pověřeným ČNB. ČNB pouze ověří leták, skutečný dohled nevykonává a současný trend dluhopisových pastí (ARCA atd.) hovoří jasně. Jediný bezpečný dluhopis je ten státní, ale ten v současné době nepokryje právě ani zmiňovanou inflaci.


Nebojte se poradit, i dnes ve světě financí existuje spoustu seriózních partnerů (rozuměj finančních poradců), kteří opravdu pracují “pro klienta”, navíc dnes musí být spoustu z nich licencovaných. Nestyďte se zeptat přátel, diskutujte více názorů, než se rozhodnete investovat. Pro ty více movité (od 1 mio CZK) jsou tu fondy FKI, které jsou pod dohledem ČNB, administrátorů, depozitářů a mají striktní pravidla. Každopádně jedno vám poradím. Vždy se ptejte, kdo za tím stojí, kolik má zkušeností, jaká jsou podkladová aktiva, jistiny apod. To je začátek vaší cesty k investici. Rozhodně neočekávejte od 22letého mladíčka, který vám slibuje víc než 10% zhodnocení, že se ho někdy dočkáte... Spíš se modlete, aby se vám vrátilo aspoň něco a nebudete muset trávit následující léta chozením po POLICII a soudech, či zbytek svého života plakat večer do polštáře, že jste přišli o své celoživotní úspory.


Všem přeji krásný den a šťastnou ruku při rozhodování, kam své prostředky správně uložit.