• Štefan Veselovský

Štefanův výhled na 18. týden

V uplynulém týdnu proběhla řada hospodářských výsledků a většina společností výrazně překonala odhady analytiků a potvrzuje tak aktuální nacenění svých akcií. Mezi úspěšné společnosti patří technologické a růstové firmy, tedy ty, které v posledních měsících na trhu nedosahovaly výrazných nárůstů. Výdělky se aktuálně v porovnání s předchozím rokem odrážejí od pandemických minim a nárůsty jsou skutečně velmi zajímavé.

Více než polovina společností signalizuje růst přesahující 46 % ve srovnání s očekáváním přibližně 24 %. Akcie se však nadále pohybují na 23 násobku svých zisků a to je udržuje v historicky výrazně nadprůměrném ohodnocení. Hlavní index S&P se od samotného začátku hospodářských výsledků zatím příliš dopředu neposunul. Udržuje však své vysoké hodnoty, a i další indexy se aktuálně obchodují pod svými historickými maximy.


V následujícím týdnu se můžeme těšit na další pořádnou porci hospodářských výsledků. Očekáváme například hospodaření společností ConocoPhillips, Pfizer, Activision Blizzard, PayPal, Moderna a Beyond Meat.

Aktuálně tedy máme před sebou několik důvodů pro další růst, z nichž jsou hlavní hospodářské výsledky společností a startující ekonomika, hlavně v USA. Centrální banky také prozatím ponechávají velmi uvolněnou politiku a dávají trhu prostor pro aktuální růst. Oproti tomu hrozí možnost zvyšování daňové zátěže korporací v USA a vyšší zdanění zisků z kapitálového trhu. Důležitým bodem bude také aktuální vývoj pandemie. Investoři také sledují zhoršující se vývoj v Indii, kde nový typ koronaviru řádí v obrovských číslech.


Dnes, 6. května, bude bankovní rada ČNB opět na řádném zasedání diskutovat o nastavení měnové politiky. Centrální banka také představí svou novou čtvrtletní prognózu. Spolu s většinou trhu čekáme, že úrokové sazby zůstanou opět beze změny (0,25 %). Představitelé ČNB opakovaně naznačili, že v dohledné době měnit nastavení měnové politiky neplánují. Hlavní pozornost proto bude věnována nové prognóze a načasování možného zvyšování sazeb v druhé polovině letošního roku. Prognóza bude podle nedávných slov guvernéra Jiřího Rusnoka revidovat výhled růstu ekonomiky v letošním roce mírně dolů z původních 2,2 procenta, naopak pro příští rok mírně nahoru z dříve odhadovaných 3,8 procenta.